Jak na vlhkost a rosení oken? Poradíme!
Vyměnili jste svá stará okna za nová, která dokonale těsní? Nedivte se, když se objeví vlhkost na rámech a skle. Rosí se vám okna? Vyřešte problém dříve, než bude pozdě.
Nová a kvalitní okna velmi dobře izolují a nepropouští teplo dovnitř ani ven. Jak se vyvarovat nadměrné vlhkosti? Zvolte vhodnou prevenci.
Najdete-li kapičky vody na vnitřní straně skel či dokonce rámů, měli byste zpozornět. Jedná se o kondenzaci vodních par, které mohou znamenat velký problém. Vzdušná vlhkost kondenzuje na předmětech chladnějších než je vzduch v jejich okolí. Stékající voda končí na okolní stěně, což vytváří ideální prostředí pro vznik plísní, a s tím spojené opadávání omítky, nezdravé klima atd.
Nejčastěji řešíme nepříjemnou situaci na podzim a v zimních měsících, kdy se okna z venku ochladí a zevnitř izolace drží větší teplo (začínáme přitápět či si jen pro atmosféru zapálíme v krbu). Příčin je více, nejde jen o rozdílné teploty, ale přebytečná voda vzniká i při vařením, žehlení nebo stačí, když otevřete myčku.
O tom, jak správně větrat, toho bylo napsáno už mnoho, ale přesto neuškodí, když si nejdůležitější pravidla připomeneme.
Základem je krátké, ale intenzivní větrání. Když necháte okno otevřené celé dopoledne, vzduch se sice vymění, ale vlhko se nedostane ven. Naopak někdy dorazí i z venku, kde právě sprchlo nebo jsou po ránu velké mlhy.
Pro začátek postačí, když otevřete okno na pět minut několikrát za den, ideálně křížem proti sobě, aby vznikl průvan. Za těch několik minut se stěny nestihnou ochladit. Ušetříte energii za topení a pomůžete domácnosti od zbytečné vlhkosti.
Další tipy pro správné větrání:
Pokud vlhká okna nejsou problémem vadného materiálu a ani nemáte pocit, že byste špatně větrali, zkuste si pořídit vysoušeč. Na trhu je celá řada elektrických pomocníků, které vás problému zbaví. Ve většině případů postačí jen manuální odstraňovače vlhkosti. Máme na mysli malé plastové nádoby, do jejichž středu se umístí sáček se směsí, která umí pohlcovat vlhko z okolí.
Kondenzovanou vodu z nádobky jednoduše vylijete. Pořizovací cena je okolo 600 korun a následně 200 za krabičku s dvěma sáčky, kdy jeden vydrží déle než měsíc. Kromě sáčků se do nádoby vkládají i různé tablety, které plní stejnou funkci.
Dnes odborníci problém s rosením řeší i pomocí fólie, která se natáhne mezi skly. Vylepšené sklo nepropustí chlad z venkovní strany místnosti, a tím zabraňuje tolik nechtěnému rosení. Dobře fungují i u starých špaletových oken, kde se buď vymění špatné izolační sklo nebo postačí fólie.
Nejste-li si jisti, že správně větráte, můžete tuto práci přenechat vašim novým oknům. Běžnou součástí nových oken je možnost tzv. mikroventilace.
Kliku stačí nastavit do tzv. čtvrté polohy, díky níž se křídlo okna oddálí od rámu asi 3 mm a vznikne mezera pro proudění vzduchu. V nabídce firem jsou i okna s větracími kanálky či ventilačními klapkami, které se montují přímo do rámu okna. Klapky neubírají zvukotěsnost, ale vlhko nemá šanci.
Společenství vlastníků Livornská 427,428,429, Praha 10
Livornská 428