Nová Zelená úsporám: Na zateplení půjde 1,4 miliardy
14:05 | 20.2.2013
Zateplování domu.
Praha - V programu Nová zelená úsporám proplatí stát majitelům rodinných domů zpočátku asi 1,4 miliardy korun na zateplení. Vyplývá to z věcného záměru programu, který ve středu schválila vláda. Do programu zařadí práce započaté od 1. ledna letošního roku. Žádosti o dotaci na rekonstrukci domu budou občané moci podávat od srpna.
Vláda si od dotačního programu slibuje vytvoření více než 70 000 pracovních míst, podporu úspornějšího bydlení a zvýšení jeho kultury.
Program, který potrvá od letoška do roku 2020, chce kabinet financovat penězi získanými z dražby emisních povolenek. Za ně by stát měl podle odhadu ministerstva životního prostředí utržit 14 až 26,8 miliardy korun. Dalších deset miliard získá od Evropské unie, hledá prý i alternativní zdroje.
Přednost dostanou komplexní úpravy
Obsahový dokument k programu, do něhož bude možné posílat žádosti pouze elektronicky, chce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) předložit někdy na konci března nebo začátkem dubna. Letošní výzva se má týkat pouze rekonstrukcí rodinných domů, při nichž chce ministerstvo upřednostňovat komplexní úpravy objektů vedoucí k úspoře energie. V následujících letech pak budou vypsány další výzvy.
Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Nečase (ODS) je zateplení domů lepším stimulem pro ekonomiku než masivní podpora fotovoltaiky. Dotace podle něj budou přínosem především pro malé a střední firmy, ale též stimulem pro služby, dopravu a výrobu navázanou na stavebnictví. Premiér také očekává, že program kromě rekonstrukcí podpoří výstavbu nových ekologičtějších sídel, jako jsou energeticky pasivní domy.
Čtěte také:
Jeden milion podpory z programu má za vymezených podmínek vytvořit 2,7 pracovního místa, tedy celkem 75 600 pracovních míst. Jedna koruna státní podpory z nového programu přinese podle ministerstva životního prostředí do státního rozpočtu dodatečných 96 haléřů, což má být celkově přes 26 miliard korun.
70 procent půjde na rodinné domy
Finanční podpora programu bude směřovat hlavně k majitelům rodinných domů, veřejné budovy budou představovat 30 procent z podpořených rekonstrukcí. Na novou výstavbu půjde jedna pětina prostředků. Výše podpory v programu bude podle návrhu ministerstva záviset na podílu uspořené energie. Vlastníci rodinných domů nebudou moci čerpat podporu z jiných dotačních programů.
Krok vlády přivítalo Hnutí Duha, podle něhož program přinese oživení ekonomiky, pročištění smogu, nižší účty za vytápění a menší závislost na plynu z Ruska.
Program nahrazuje Zelenou úsporám, kterou spustilo ministerstvo na jaře 2009. Byla určena zejména na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech.
S ODSTUPEM ČASU…
Zateplování podpoří vedle Nové zelené úsporám i peníze EU
07.11.2013
Nová zelená úsporám nabídne od začátku příštího roku do roku 2020 dotace ve výši 27 miliard korun. Použít je bude možné nejdříve pro energeticky úsporné rekonstrukce rodinných domů, od roku 2015 pravděpodobně i pro bytové domy a budovy veřejné služby. V příštích sedmi letech je ale možné také vyčerpat až 75 miliard korun z evropských fondů. Vláda by se tak měla podle stavebních firem zaměřit na efektivní čerpání.
Nová zelená úsporám pokračuje, nyní bude důležité zajistit finance pro další úspory energie v budovách z evropských fondů, upozorňují stavební firmy. V příštím programovém období (2014 až 2020) by bylo možné získat až 75 miliard korun. Čerpání evropských peněz tak musí být dostatečně efektivní, dodávají.
„Vítáme, že vláda dnes potvrdila pokračování programu Nová zelená úsporám. Do roku 2020 přinese odhadem 27 miliard korun dotací,“ uvedl k tomu Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví.
„Sektor energeticky úsporného stavebnictví je však schopen efektivně vyčerpat až 12 miliard korun podpor ročně,“ dodává. Právě proto tak prý bude nyní nutné zaměřit se na evropské zdroje. Ty lze využít na zvyšování energetické účinnosti v bytových domech a veřejných budovách, jako jsou školy nebo nemocnice.
Důležité je podle stavebních firem vyřešit roztříštěnost programů na úsporu energie v budovách mezi ministerstvem životního prostředí a ministerstvem pro místní rozvoj.
Spor o bytové domy
Nová zelená úsporám, jejíž pokračování včera (6. listopadu) potvrdila vláda, musela být sladěna s unijním programem Jessica, který podporuje udržitelné investice do městských oblastí. Z evropských financí totiž nemohou být podporovány dva podobné programy. Koordinace obou programů se však nedávno stala příčinou sporů mezi zmíněnými ministerstvy.
Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský a ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl se nakonec dohodli, že z Nové zelené úsporám nebudou do roku 2015 financovány bytové domy a budovy veřejné služby. Pokračování Zelené úsporám se tak prozatím vztahuje pouze na rodinné domy. Na ty je z celkové částky určeno 12,8 miliard korun.
Nakopnout stavebnictví
Program Nová zelená úsporám 2014 odstartuje 1. ledna příštího roku. Navazuje na Novou zelenou úsporám 2013, která je pokračováním staršího programu Zelená úsporám. Pro nejnovější program je zatím připraveno 1,5 miliardy korun, do konce roku se má účet navýšit na 2 miliardy. Zdrojem financí jsou výnosy z emisních povolenek (EurActiv 20.2.2013).
Na rozdíl od svého předchůdce klade program větší důraz na co nejvyšší úspory za vytápění a na komplexní rekonstrukce (EurActiv 4.7.2013).
Pokračování programu vítá i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. „Jde o smysluplné rozhodnutí, je to totiž jedno ze stimulujících opatření. Šlo také o jedno z našich doporučení vládě, jak opět nastartovat růst českého stavebnictví. Přejme si jen, aby to vyšlo,“ citovala ČTK jeho prezidenta Václava Matyáše.
I ministerstvo očekává, že program podpoří českou ekonomiku. „Program z jedné investované koruny přinese zpět do našeho hospodářství minimálně tři další koruny, jak prokázala praxe programu Zelená úsporám,“ uvedl Podivínský (EurActiv 18.6.2012).
Společenství vlastníků Livornská 427,428,429, Praha 10
Livornská 428